Islak mendil kullanırken bir kez daha düşünün

Hijyen ve Sağlık Konseyi, ıslak mendillerde yaptırdıkları kontroller sonucunda bazı ürünlerde sağlığa zararlı bakteriler tespit edildiğini bildirdi.
27.05.2016 15:48

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulan Hijyen ve Sağlık Konseyi, ‘daha temiz bir toplum ve yaşam’ hedefiyle ıslak mendilleri incelemeye aldıklarını, yaptırdıkları kontroller sonucunda, üreticiye ait bilgiler içermeyen bazı ürünlerde sağlığa zararlı olabilecek bakteriler tespit edildiğini açıkladı. 

Bazı restoranlardan toplanan ve laboratuvarda mikrobiyolojik kontrollerden geçirilen, markaları, içeriği, üreticisi belirsiz, tek kullanımlık mendillerde el silinemeyecek boyutta sakıncalı bakteriler tespit edildi.

Hijyen Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldız, piyasada özellikle kontrolsüz üretilen birçok ıslak mendilin, kozmetik ile ilgili yönetmeliğe ve hizmet sunumunda yer alan kozmetik ürünlere ilişkin kılavuza uygun olmadığını belirlediklerini ifade etti. 

Yönetmelik ve kılavuza göre bütün ıslak veya kolonyalı mendil paketleri ile havluların ambalajları üzerinde üretim yeri, üretim adresi, ürün içeriği, parti numarası veya imalat kodu, dayanma süresi ve son kullanma tarihi olmasının zorunlu olduğunu dile getiren Hasan Yıldız, “Ambalajında belirtilmesi zorunlu olan bu unsurlar, tüketicinin sağlığı ve hijyeni için önemlidir. Buna rağmen piyasada, bu tarz bilgilere hiç yer verilmeksizin, içeriğinde ne olduğu belli olmayan, son kullanım tarihleri yazmayan ve üzerinde sadece reklam olan ıslak mendil ve havlular, özellikle gıda sektöründeki birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılıyor” dedi. ıslak mendil alırken dikkatli olunması konusunda tüketicileri uyaran Yıldız, tüketicileri ürün içeriği, son kullanım tarihi ile üretim yeri yazmayan ıslak mendilleri kullanmamaları konusunda uyardı. Yıldız, aksi hâlde tüketicilerin, hijyen için kullandığı bazı ıslak mendiller sebebiyle çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Kaynak: Hijyen ve Sağlık Konseyi